צור קשר | English

מאמרים
וירטואליזציה - למה זה טוב


ראשית דבר ולפני שנתחיל, יש לציין שמאמר זה אינו על מוצר ספציפי אלא על טכנולוגיה, ועל אף שכל הפיצ'רים המוזכרים במאמר נמצאים ב-VMware ESX Ent, רובם קיימים גם במוצרים של חברות מתחרות כגון: Xen, Microsoft ועוד...
אחד ה- Buzzwords היום בעולם ה -IT הוא וירטואליזציה. ממליצים על כך לסביבות ניסיון, לסביבות Production, לסביבות של Clustering, הדורשות שרידות מערכת ברמה גבוה ועוד. האם זה באמת מתאים לכלל הסביבות ובמה זה יכול לסייע לנו ?

מהיא וירטואליזציה ?
בקצרה, וירטואליזציה היא סביבה המאפשרת להקים מספר גדול של מערכות הפעלה על ברזל (שרת/מחשב) אחד בודד. הסביבה הוירטואלית המוקמת אכן מתאימה ותורמת רבות לסביבות ניסיון, Production ואף ניתן לבנות איתה פתרונות שרידות מערכת ברמה גבוהה.
גם לסביבת בדיקות היא פתרון מצוין, שכן במקום לרכוש עשרות שרתים ניתן לרכוש שרת אחד ולהתקין עליו מספר מערכות הפעלה (Server, Workstation) ואף שילוב של Windows ו- Linux ולהריץ בדיקות כאילו יש לנו רשת של עשרות מחשבים פיזיים.

ומה התרומה לסביבות Production ?
אותם יתרונות מסביבת בדיקות קיימות גם ב- Production (צמצום כמות השרתים הפיזיים שלנו). הטענה העיקרית היא שרוב השרתים כיום הם Over Qualified – הרי אין כמעט מוצרים בשוק שצריכים באמת מעבדי Quad Core. אז איך ננצל את המעבדים הללו ? נעמיס עליהם עוד ! אך כידוע, העמסה של יותר מדי מערכות ההפעלה תצעק הצילו, אז מה עושים ? כאן נכנסות לתמונה המערכות הוירטואליות שתפקידן לסנכרן ולנהל מספר רב של מערכות הפעלה על ברזל אחד.

ומה עם אמינות ?
המערכות הללו קיימות בשוק כבר עשור שלם, הן קיימות ב - Production בכל רחבי העולם, מחברות SMB ועד ל- Enterprise.
אין ספק שיש לנקוט מספר צעדים על מנת לשמור ולתחזק את המערכת, שהרי נפילה של שרת וירטואלי אחד היא נפילה של מספר (אולי אפילו עשרות) מערכות הפעלה. לכן כשבוחרים פתרון צריך לבחון טוב את נושא הגיבוי שלו, בין אם הוא Built In או בעזרת כלים צד שלישי (גם כאלו לא חסרים). בסביבה וירטואלית אין הרבה קבצים פזורים על דיסקים, יש מספר קבצים בודדים המכילים את כל החומר של מערכות ההפעלה. לכן, ביחד עם פתרון של אחסון משותף (Storage מסוג SAN למשל) ניתן להקים Cluster בקלות.

לדוגמא:
שני שרתים וירטואליים שמחוברים למערכת אחסון וכל החומר נמצא בה. במידה ונופל שרת אחד ניתן להורות לשרת השני להפעיל את מערכות ההפעלה שנפלו אצל השרת הראשון (הם הרי נמצאות במערכת האחסון שלנו). פעולה כזו יכולה להיות אוטומאטית בתנאי שנרכש מוצר מתאים או לחילופין בצורה ידנית.
בסופו של דבר, פתרונות של וירטואליזציה מסייעים בצמצום עלויות רבות: חומרה, תחזוקת מערכת, מקום פיזי, שיפור יעילות והכי חשוב להיות Green.

מאת: גיל גרוס


ג'י נט תקשורת צפון בע"מ ת.ד. 2273 רמת ישי 30095 פקסמייל 153-54-4690896דרים סטודיו - מיתוג ובניית אתרים